Bebek Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Hamile olup olmadığınızı mı merak ediyorsunuz? Kesin olarak bilmenin tek yolu hamilelik testi yaptırmaktır .

Ancak olasılığa işaret edebilecek erken gebelik belirtileri vardır. İşte aranacak şey.

Tüm Kadınlar Hamileliğin Erken Belirtilerini Alır mı?

Her kadın farklıdır. Hamilelik deneyimleri de öyle. Her kadın bir hamilelikten diğerine aynı semptomlara veya hatta aynı semptomlara sahip değildir.

Ayrıca, hamileliğin erken belirtileri genellikle adet görmeden hemen önce ve adet sırasında karşılaşabileceğiniz belirtileri taklit ettiğinden, hamile olduğunuzu fark etmeyebilirsiniz.

Aşağıda, hamileliğin en yaygın erken belirtilerinden bazılarının açıklaması yer almaktadır . Bu semptomların hamile kalmanın yanı sıra başka şeylerden de kaynaklanabileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle, bu belirtilerden bazılarını fark etmeniz, mutlaka hamile olduğunuz anlamına gelmez. Kesin olarak söylemenin tek yolu hamilelik testidir.

Lekelenme ve Kramp
Döllenmeden sonra döllenmiş yumurta rahim duvarına yapışır. Bu, hamileliğin en erken belirtilerinden birine neden olabilir - lekelenme ve bazen kramp.

Buna yerleşme kanaması denir . Yumurtanın döllenmesinden altı ila 12 gün sonra meydana gelir.

Kramplar adet kramplarına benzer , bu nedenle bazı kadınlar onları ve kanamayı adet döneminin başlangıcı olarak algılar. Ancak kanama ve kramplar hafiftir.

Kanamanın yanı sıra, bir kadın vajinasından beyaz, sütlü bir akıntı fark edebilir  . Bu, neredeyse gebe kaldıktan hemen sonra başlayan vajina duvarlarının kalınlaşmasıyla ilgilidir . Vajinayı kaplayan hücrelerin artan büyümesi akıntıya neden olur.

Hamilelik boyunca devam edebilen bu akıntı tipik olarak zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Ancak akıntıyla ilgili kötü bir koku veya yanma ve kaşıntı hissi varsa, maya veya bakteriyel enfeksiyonunuz olup olmadığını kontrol edebilmeleri için doktorunuza söyleyin .

Meme Değişiklikleri

Meme değişiklikleri, hamileliğin bir başka çok erken belirtisidir. Bir kadının hormon seviyeleri, gebe kaldıktan sonra hızla değişir . Değişiklikler nedeniyle,  göğüsleri bir veya iki hafta sonra şişebilir, ağrıyabilir veya karıncalanabilir. Veya daha ağır veya daha dolgun hissedebilir veya dokunuşa karşı hassas hissedebilirler. Areola adı verilen meme uçlarının etrafındaki alan da koyulaşabilir.

Diğer şeyler meme değişikliklerine neden olabilir. Ancak değişiklikler hamileliğin erken bir belirtisiyse, yeni hormon seviyelerine alışmanın birkaç hafta süreceğini unutmayın. Ancak olduğu zaman, meme ağrısı hafifler.

Hamileliğin Diğer Erken Belirtileri
Hamilelik, hormonal dengenizde değişiklikler getirir. Ve bu, aşağıdakileri içeren diğer semptomlara neden olabilir:

Sık idrara çıkma . Birçok kadın için bu, gebe kaldıktan sonraki altıncı veya sekizinci hafta civarında başlar. Buna idrar yolu enfeksiyonu , diyabet veya diüretik kullanımı  neden olabilir, ancak hamileyseniz, bunun nedeni büyük olasılıkla hormonal düzeylerdir.
Kabızlık _ Hamilelik sırasında, progesteron hormonunun yüksek seviyeleri kabız olmanıza neden olabilir. Progesteron, yiyeceklerin bağırsaklarınızdan daha yavaş geçmesine neden olur. Sorunu hafifletmek için bol su için, egzersiz yapın ve bol miktarda lifli yiyecekler yiyin.
Ruh hali. Bunlar, özellikle ilk üç aylık dönemde yaygındır . Bunlar ayrıca hormonlardaki değişikliklerle de ilgilidir.
Baş ağrısı ve sırt ağrısı . Birçok hamile kadın sık sık hafif baş ağrıları bildirir ve diğerleri sırt ağrısı yaşar .
Baş dönmesi ve bayılma . Bunlar, kan damarlarını genişletmek, kan basıncını düşürmek ve kan şekerini düşürmekle ilgili olabilir.
Hamile bir kadın bu semptomların tümüne sahip olabilir veya belki sadece bir veya iki tanesine sahip olabilir. Bu belirtilerden herhangi biri rahatsız edici hale gelirse, bunları telafi etmek için bir plan yapabilmek için doktorunuzla onlar hakkında konuşun.Etiketler: